Nie wytoczyłem powództwa przeciwko Getinowi. Czy ja też powinienem zgłosić wierzytelność?

Nie chciałem pozywać banku. Co mam zrobić teraz?

Wiele osób nie zdecydowało się na pozwanie banku. I to z różnych przyczyn.

Jedni zwyczajnie nie chcieli z nim walczyć, innym szkoda było pieniędzy. Jeszcze inni nie chcieli poświęcać czasu na szukanie kancelarii, a następnie na uczestniczenie w rozprawie. Skrupulatnie spłacają więc oni swoje zadłużenie.

Czy jeśli jestem w gronie tych kredytobiorców to również powinienem zgłaszać wierzytelność?

Odpowiedź jest jednoznaczna – jeżeli chcesz mieć szanse na odzyskanie swoich pieniędzy i nie chcesz narażać się na powództwo ze strony banku to do 19 sierpnia 2023 roku musisz zgłosić wierzytelność!

Nie spłaciłem jeszcze kapitału, co powinienem zrobić?

Jeżeli nie spłaciłeś jeszcze kapitału to jasne jest, że nawet w przypadku unieważnienia umowy kredytu będziesz zobowiązany do zwrotu pieniędzy na rzecz banku. Zgodnie z zasadą, że każdy oddaje to co dostał – bank powinien otrzymać kwotę:

“Wypłacony kredyt przez bank” minus “to co do tej pory spłaciłeś” = “różnica, którą musisz zapłacić”

Nadal powinieneś spłacać kredyt, co najmniej do tej kwoty.

Oczywiście upadłość nie wpływa na ważność kredytu. Jednak, jeżeli będziesz wpłacał pieniądze po dacie ogłoszenia upadłości to niemal pewnym jest, że tej kwoty już nie odzyskasz.

Co więc robić?

Już teraz powinieneś przygotować oświadczenie o potrąceniu. Takie oświadczenie w dużym uproszczeniu polega na rozliczeniu wzajemnych długów do wysokości niższego z nich.

Jeżeli nie dokonasz potrącenia, bank będzie mógł nawet w przypadku uznania, że umowa jest nieważna pozwać Cię do wysokości wypłaconego Tobie kapitału. Przysługiwało mu będzie prawo do rozliczenia wypłaconej kwoty. A Tobie oczywiście również będzie przysługiwało roszczenie. Pamiętaj jednak, że upadły bank nie będzie dysponował środkami, więc szansa na odzyskanie kwoty wpłaconej po ogłoszeniu upadłości jest iluzoryczna.

Spłaciłem już kapitał, czy ja również powinienem zgłosić wierzytelność?

Oczywiście w takim wypadku odpowiedź również brzmi – tak!

W Twojej sytuacji również niezbędne będzie złożenie oświadczenia o potrąceniu oraz zgłoszenie wierzytelności.

Różnica jest taka, że powinieneś zastanowić się nad zawieszenie spłacania rat kredytowych. Wiążą się z tym oczywiście konsekwencje – wypowiedzenie kredytu oraz wpisanie do Krajowego Rejestru Dłużników. Dalsze płatności będą jednak generowały tylko i wyłącznie straty, są to pieniądze, których zwyczajnie nie odzyskasz.

Podsumowanie

W każdej sytuacji rekomendujemy co najmniej:

1. złożenie oświadczenia o potrąceniu oraz

2. zgłoszenie wierzytelności.

Zgłoszenie wierzytelności jest możliwe również po upływie ww. terminu, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których można uniknąć.

Nie czekaj więc i do 19 sierpnia dokonaj zgłoszenia wierzytelności. Złóż również oświadczenie o potrąceniu!

Ostatnie aktualności

Ostatnie vlogi

Zadaj nam pytanie

  0 0 votes
  Ocena wpisu
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments