Upadłość Getin Noble Banku została ogłoszona 20 lipca 2023 roku. Od tego dnia, miałeś 30 dni na zgłoszenie swojej wierzytelności wobec upadłego banku. A w przypadku dokonania zgłoszenia w tym terminie, nie musiałeś ponosić dodatkowych kosztów.
Odpowiadając natomiast na pytanie, czy nadal możesz zgłosić swoją wierzytelność podkreślamy, że w dalszym ciągu istnieje taka możliwość.
Ale wiąże się ona z koniecznością poniesienia opłaty, która wcześniej nie była wymagana. To dlatego, że przepisy prawa upadłościowego za czynności dokonane po terminie, przewidują obowiązek jej wniesienia. Opłata ta wynosi 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z trzeciego kwartału ubiegłego roku, czyli 1.010,42 zł.
Jeśli więc nie byłeś w stanie dokładnie wyliczyć wysokości swojego roszczenia (na przykład dlatego, że bank do tej pory nie wydał Ci zaświadczenia) wciąż przysługuje Ci takie prawo.
Pamiętaj przy tym, że nieważność podważonych klauzul niedozwolonych powoduje, że upada cała umowa kredytowa. Stąd też, możesz zgłosić nie tylko kwotę będącą sumą dotychczas spłaconych rat, ale również kwoty, wynikające z dokonanych przez Ciebie opłat dodatkowych, chociażby takich jak:
– opłata związana z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego;
– czy prowizja za udzielenie kredytu.
Musisz niestety mieć jednak na uwadze, że wyegzekwowanie Twoich należności będzie trudne.
Majątek upadłego banku może nie wystarczyć, aby zaspokoić wszystkich wierzycieli. A tych jest przecież sporo. Poza tym, majątek ten może okazać się niewystarczający, bo jako pierwszy w kolejce do spłaty stoi przecież Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jego roszczenia szacuje się aż na ok. 10 mld zł. Frankowicze będą spłacani dopiero po nim.
Mimo tego, warto zgłosić swoją wierzytelność nawet już po wyznaczonym do tego terminie. I to z prostej przyczyny – po to, aby nie nadpłacać kredytu, o kwoty, które zapewne będą nie do odzyskania.
Już po zgłoszeniu wierzytelności powinieneś z kolei sprawdzać, czy w Twojej sprawie podjęto jakiekolwiek działania. Najważniejszym z nim jest wciągnięcie Twojej wierzytelności na przeznaczoną do tego listę.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości – daj nam znać 🙂